Догляд за лежачим літнім людиною в пансіонаті
Обширні переломи, інсульт, розсіяний склероз, хвороба Альцгеймера чи Паркінсона — може бути багато причин, які змушують літню людину залишатися в ліжку протягом довгих тижнів або навіть років. Незалежно від етіології окремих захворювань принципи догляду за лежачими хворими залишаються незмінними. Дізнайтесь, як подбати про потреби нерухомого пацієнта, його комфорт, безпеку та таким чином уникнути погіршення його здоров’я.
Догляд за лежачим хворим
Щоденне відвідування туалету, догляд за собою та фізичні вправи є основою догляду за лежачим літнім хворим. Не менш важлива й турбота про психічний стан.
Гігієна
Щоденний туалет є одним з найважливіших елементів профілактики розвитку пролежнів, саден та ран, які важко загоюються, це також важливо для благополуччя пацієнта.
Під час ранкового туалету ми миємо зуби, обличчя, вуха, шию, руки, підмишки, спину, інтимні зони, а під час вечірнього туалету — все тіло. Вам також слід мити голову кожні кілька днів.
Миття тіла, якщо дозволяють обставини, можна проводити під душем. У такому разі слід відвезти літню людину в інвалідному візку до ванної кімнати та допомогти їй сісти на пластиковий табурет. Варто заохочувати літню людину виконувати дії самостійно (наприклад, намилювати тіло), якщо її стан це дозволяє. В іншому випадку туалет слід робити в ліжку — починаючи з верхніх частин тіла, людину обмивають м’яким вологим рушником, а потім шкіру висушують, акуратно прикладаючи до тіла сухе рушник (не тріть шкіру рушником — це призведе до її пошкодження).
У лежачих літніх людей епідерміс надзвичайно чутливий і схильний до інфекцій або пролежнів. Ось чому потрібно пам’ятати про необхідність використання зволожуючих косметичних засобів після вмивання — олій, кремів, бальзамів.
Про що ще слід пам’ятати, доглядаючи за літньою людиною?
- Перед початком процедур догляду вимийте руки та зніміть усі прикраси, які можуть пошкодити шкіру літньої людини.
- Правильна температура в приміщенні має важливе значення. Ми не проводимо процедури догляду відразу після провітрювання приміщення.
- Завжди необхідно враховувати психологічний комфорт літньої людини — ситуація, коли літня людина піддається впливу зовнішніх факторів і за нею здійснюються заходи догляду, вимагає від особи, що здійснює догляд, особливої делікатності, співчуття та терпіння. В таких ситуаціях у кімнаті не повинно бути нікого, окрім особи, що здійснює догляд, та самого пацієнта.
- Необхідно поважати межі, звички та бажання літньої людини.
- Корисно надати інформацію про всі процедури до їх виконання та поінформувати пацієнта про те, що відбудеться найближчим часом.
Запишіться на безкоштовну екскурсію!
Вибір будинку престарілих для вашої близької людини - відповідальне завдання. Подивіться своїми очима на умови в наших пансіонатах, познайомтеся з персоналом.

Профілактика пролежнів
Перебуваючи в лежачому положенні, деякі частини тіла піддаються тривалому тиску. Це призводить до зниження або навіть повної блокади притоку крові до тканин у цих областях та утворенню пролежнів. Цей стан вимагає особливої уваги з боку особи, що здійснює догляд, та консультації з лікарем, який призначить відповідні засоби догляду (наприклад, мазі, пластирі з іонами срібла). Окрім регулярного застосування, не забувайте часто змінювати положення лежачої людини (кожні 1-2 години) та слідкуйте за чистотою шкіри. Після прання одягу слід ретельно висушити. Також корисними будуть зручності для пацієнта в ліжку, такі як протипролежневі матраци та подушки, протипролежневі позиціонери та подушки, надувні диски або бандажі, які розміщуються, наприклад, між колінами або лодыжками людини, що лежить на боці.
Фізичні вправи
Регулярні фізичні вправи для пацієнта необхідні для профілактики проблем з опорно-руховим апаратом, м’язами, серцевими захворюваннями та порушеннями обміну речовин, до яких схильні люди, що лежать в ліжку.
Кілька хвилин активності на день достатньо, щоб вплинути позитивно не тільки на ваше тіло, а й на розум. Тому варто заохочувати літніх людей виконувати ізометричні вправи, такі як повороти та згинання шийного відділу хребта, піднімання рук та ніг, згинання пальців та колін. Крім того, рекомендується тренувати м’язи, напружуючи їх і сжимаючи в руках гумові предмети. Також важливі дихальні вправи (наприклад, надування повітряної кулі, серія повільних максимальних вдихів, за якими слідує поступовий переривчастий видих).
Дієта
Пацієнти, які через хворобу залишаються в ліжку протягом тижнів або років, потребують особливого харчування. Іммобілізація в положенні лежачи сприяє порушенню обміну речовин та уповільненню перистальтики кишечника. Тому, щоб уникнути повторюваних запорів, нудоти або недоїдання, кожен прийом їжі повинен бути легкоусвояємим, багатим на білок і клітковину (великі кількості овочів, фруктів, цільного зерна). Важливо пити достатню кількість рідини, бажано 2 літри негазованої води на день. Час прийому їжі повинен бути постійним, а обсяг — невеликим. Уникаємо смаженої, жирної та сильно обробленої їжі.
Догляд за літніми людьми в будинку престарілих Івано-Франківськ
Ми підбираємо консистенцію страв відповідно до можливостей пацієнта. Якщо у літньої людини виникають труднощі з жуванням або ковтанням, їжу слід готувати в напіврідкому вигляді з м’якими та дрібними шматочками.
Проведення часу
Бути лежачим хворим — настільки важке випробування, що воно може викликати у пацієнта постійно поганий настрій. Роль особи, що здійснює догляд, полягає в тому, щоб організувати час між процедурами та іншими повсякденними справами таким чином, щоб людина, за якою доглядають, могла отримувати радість від дня. Перегляд телевізора не буде таким корисним, як спілкування, розгадування кросвордів, гра в карти, розгляд фотографій або спільне читання газети чи книги.
Ми також піклуємося про те, щоб літні люди не відчували себе повністю ізольованими. Він або вона повинні, наскільки це можливо і бажано, брати участь у житті родини, в розмовах, планах та прийнятті рішень.
Роль медичного працівника в догляді за лежачим пацієнтом
Догляд за лежачим літнім хворим часто є роботою на повний робочий день, що вимагає великих фізичних та розумових зусиль. Якщо можливо, вам слід заручитися підтримкою медсестри або медичного працівника, які не тільки зможуть професійно доглядати за пацієнтом, давати поради та ділитися досвідом, але й полегшать тягар члена родини, який і так багато пожертвував заради пацієнта.