Skip to content
Перші симптоми хвороби Паркінсона у літніх людей;

За оцінками, в Україні близько 130 тисяч людей страждають від цієї невиліковної хвороби. Синдром Паркінсона – підступне захворювання, яке спочатку розвивається приховано. На момент діагностики зазвичай вже зруйновано 50–60% нейронів мозку. Тому дуже важливо розпізнати його якнайраніше, щоб уповільнити цей процес. Дізнайтеся про ранні неврологічні, психологічні та соматичні симптоми хвороби Паркінсона, її причини та методи лікування.

Що таке хвороба Паркінсона?

Це хронічне прогресивне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Воно належить до групи нейродегенеративних захворювань, при яких ушкоджуються нейрони головного мозку. Ці клітини відповідають за виробництво нейромедіатора дофаміну, який регулює рухову активність, координацію та м’язовий тонус. Наслідки синдрому Паркінсона включають рухові дисфункції та когнітивні порушення. Хвороба, про яку йдеться в цій статті, зазвичай вражає людей похилого віку, старших 65 років, хоча трапляються випадки, коли захворювання проявляється набагато раніше – навіть до 40 років.

Хвороба Паркінсона – причини

Незважаючи на активні дослідження, досі не вдалося чітко визначити причину хвороби Паркінсона. На основі результатів попередніх досліджень припускають, що до розвитку захворювання призводять генетичні та екологічні фактори. Люди, у яких є родич (батько, брат, сестра або дитина) із симптомами хвороби Паркінсона, мають удвічі вищий ризик захворіти.

Ранні симптоми хвороби Паркінсона

На жаль, не існує скринінгових лабораторних тестів, які дозволили б діагностувати це захворювання на ранній стадії. Діагноз ставиться на основі неврологічного огляду, фізикального обстеження, додаткових тестів для виключення інших захворювань із подібними симптомами, аналізу історії хвороби пацієнта та спостереження за клінічними проявами.

Догляд за людьми з хворобою Паркінсона

Початкові симптоми, що вказують на ранні стадії хвороби, є неспецифічними. Тому їх легко можна приписати іншим захворюванням.

Перші симптоми хвороби Паркінсона включають:

  • запори,
  • відчуття втоми, стомленості,
  • порушення настрою,
  • проблеми зі сном,
  • депресія,
  • «маскоподібне» обличчя (зменшена міміка),
  • уповільнення рухів та проблеми з координацією,
  • тремтіння рук та зміна почерку.

Хвороба Паркінсона – симптоми на пізній стадії

На пізній стадії хвороби з’являються серйозні рухові порушення та психічні розлади. Саме тому хворобу Паркінсона називають хворобою тіла та душі, яка прогресує та поступово забирає радість і волю до життя.

Найпоширеніші симптоми пізньої стадії:

  • часті падіння через втрату рівноваги,
  • прогресуючі проблеми з мовою,
  • порушення короткострокової пам’яті,
  • труднощі з прийомом їжі та ковтанням,
  • тривога, заціпеніння, апатія або навіть галюцинації.

Лікування хвороби Паркінсона

Досі не розроблено етіотропної терапії, яка могла б повністю зупинити прогресування хвороби Паркінсона. Однак існують препарати, які ефективно відкладають появу більш серйозних симптомів, покращуючи якість життя пацієнта.

Пансіонат Івано-Франківськ

Найчастіше використовують такі ліки:

  • Леводопа – попередник дофаміну,
  • Агоністи дофаміну (наприклад, праміпексол) – препарати, які «імітують» дію дофаміну,
  • Селегілін – засіб, що блокує фермент, який розщеплює дофамін.

При фармакологічному лікуванні важливо також звертати увагу на дієту (багату антиоксидантами) та фізичну реабілітацію (вправи для покращення координації та фізичного стану).

Крайньо важливо одночасно лікувати супутні захворювання, такі як депресія чи тривожні розлади.

Хвороба Паркінсона та паркінсонізм

Набір симптомів, характерних для хвороби Паркінсона (так званий паркінсонізм), може також виникати через інші проблеми зі здоров’ям: пухлини мозку, гіпотиреоз, атеросклероз, хворобу Альцгеймера або як побічний ефект від прийому ліків.

Короткий висновок

Симптоми та прогноз хвороби Паркінсона можуть відрізнятися в кожного пацієнта. Важливо звертати увагу на перші ознаки, які сигналізують про необхідність консультації зі спеціалістом. Призначення відповідних ліків уповільнить прогресування хвороби та забезпечить відносний комфорт життя літньої людини.

м. Івано-Франківськ, вул. Деповська, 97

Залишити коментар

Your email address will not be published.Required fields are marked *

+38 (095) 669-70-90